Autoškola a řidičák? | Jak na něj a tipy co mně pomohly ho udělat

10. července 2017 v 13:57 | Molly. |  rady a tipy

ahoj všichni.

Některé z Vás už tuhle věc mají za sebou jiné to teprve čeká. A jelikož já jsem měla s přípravou taky trochu problém, proto jsem se rozhodla, že Vám napíšu článek o tom jak to probíhá, jak se na to připravit a jak to zvládnout na jedničku. Podotýkám, že u jiných autoškol/krajů/měst apod. se to může trochu lišit. Pokud by Vás ještě něco ohledně tohohle téma zajímalo určitě můžete využít komentářů či mého e-mailu, který naleznete ZDE .

JAK VYBRAT SPRÁVNOU AUTOŠKOLU ?
- Správnou autoškolu, která Vás dobře připraví je někdy těžší najít ale ve většině případů je to stejně na Vás a na tom jak se na zkoušky připravujete. Já po několika rozhovorech s mými kamarády či známými jsem přišla na to, že čím levnější autoškola tím méně připraví. Nemusí tomu tak být ale vždy! Ale dle mých zkušeností to tak bohužel většinou bývá. Největší nevýhodou jsou třeba ty autoškoly u kterých zaplatíte např. 8.000,- a ani Vám nedají učebnice, takže si je budete muset dokoupit. Učebnice s CD stojí okolo 250-300,- Není to extrémně moc ale pokud učebnici použijete tolikrát jako já (to se dozvíte zachvilku) je to upřímně ztráta pěnez. Taky určitě při výběru dbejte na hodnocení lidí, kteří touhle autoškolou prošli. Pokud nemá autoškola moc dobré hodnocení ale je levná, určitě šlápnete vedle.


JAK AUTOŠKOLA PROBÍHÁ ?
- Autoškola probíhá tak, že nejprve si Vás všechny zájemce o řidičák v daném termínu pozvou na schůzku, kde budete mluvit přesně o tom co Vás čeká a co se bude dít. Pak Vám rozdají učebnice a CD (aspoň u mé autoškoly to tak bylo) a budou Vám říkat, kterými tématy se začne apod. U mé autoškoly byla možnost v rámci jízd jít na trenažer, na kterém se perfektně daly vytrénovat rozjezdy na rovině i do kopce a respektivě si celkově zvyknout na to řídit auto. Takže se pak rozdělovalo kdo a kdy půjde na trenažer. Výuka byla 1x týdně a jízdy byly určené podle Vás a Vašeho času. Každému je přiděleno například jedno ze dvou aut. Poté učitel, který s Vámi v autě pojede. Před skončením celého výukového plánu Vás zkouší z pár testů. U mé autoškoly to bylo tak, že když jsi nenapsal aspoň 43 bodů, tak tě ke zkouškám nepustili. Po skončení výukového plánu a všech jízd Vám dají termín kdy budete mít závěrečné zkoušky. Nejlépe během autoškoly je dobré si skočit na magistrát města zaplatit komisaře. Papír o zaplacení si schovejte bez něho by Vás nepustili ke zkouškám.

JAK SE PŘIPRAVIT NA ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY ?
- Já osobně jsem měla problém se připravovat na testy, protože jsem upřímně byla líná se učit do školy a ještě k tomu do autoškoly. Mně osobně pomohly hodiny na autoškole, kdy nám pořádně vysvětlovali dané témata a taky nás varovali čemu se vyvarovat. Učebnice kterou mi na začátku předložili, jsem otevřela za celou autoškolu asi 3x možná 4x ale víckrát ne. Podtrhla jsem si tam akorát ty důležité věci, které se našly ve zkušebních otázkách a cestou autobusem jsem si to třeba pročítala. Hodně mi ale pomohla tahle stránka kterou najdete ZDE , kde jsem si procvičovala a procházela otázky a na závěr zkoušela z daných 5-ti testů naostro. Určitě nejlepší přípravou není šrotování se otázek na zpaměť a dokola drtit jeden test za druhým ale nejlepší je si ty otázky jenom tak procházet, číst si odpovědi a hledat v tom spojitost a pokud něčemu nerozumíte proč to tak je, zeptat se někoho z rodičů co už jezdí nějaký čas. Mě to naprosto pomohlo. Ale každý člověk to má asi jinak. Hlavně si na to udělejte čas a nekašlete na to tak jako já, že jsem musela ve finále se kopat do zadku za to jak líná jsem byla, že jsem se už neučila na začátku. Na jízdy se připravit nijak nedá, na to Vás už jenom připravují jízdy v autoškole s učitelem. Pokud si nejste ale jisti, že to už umíte není problém si přikoupit další jízdy navíc.

JAK PROBÍHAJÍ ZÁVĚREČNÉ ZKOUŠKY?
- Příjdete tam ( nevím jak v jiných krajích a městech ale u nás to bylo na magistrátu města) v ranních hodinách a půjdete na místo, kde Vám bylo řečeno. Počkáte na komisaře, který Vám vezme občanský průkaz a papír o zaplacení komisaře. Poté si Vás zavolá k počítačům a zadá Vám pokyny. Spustí Vám testy. Po dokončení testu Vám řekne či jste uspěli nebo ne. Také Vám podá papír s chyby které jste udělali. Pokud Vám řekne, že jste uspěli, pošle Vás na určené místo, kde už bude připravené auto na jízdy. Pokud Vám řekne, že jste neuspěli, tak tímto pro Vás zkoušky končí a můžete jet domů s tím, že budete komisaře platit znovu a termín Vám zadá autoškola. Pokud jste uspěli a čekáte na určeném místě, tak si Vás posadí do auta. Nejčastěji jezdíte ve dvojci s někým, s tím, že se domluvíte, který z Vás pojede jako první. Upozorňuji Vás, aby jste si dávali pozor na pás, zrcádka a silniční předpisy. Pouštějte chodce, neprojíždějte kalužemi a dávejte si pozor na správné zařazení do pruhů. Na všechno tohle komisař kouká. Pokud Vám auto ''chcípne'' nic se neděje a nestresujte. Nastartujte si a jeďte dál. Na tohle komisař ohled nebere. Stát se to může i zkušenému řidiči. Taky Vás upozorňuji, že když Vám řekne ,, tamhle zastavte a vyměníte se'' tak po zastavení, zatáhněte ruční brzdu aby věděl, že může mluvit, bez toho na Vás málokdy promluví. Během jízdy Vám neřekne žádné chyby ani co jste udělali špatně. Řekne Vám to až po zastavení a zajištění auta. Pokud Vám řekne, že jste uspěli tím to pro Vás končí a řekne Vám, kdy si můžete jít zažádat o řidičský průkaz. Pokud Vám řekne, že jste neuspěli tak tím to pro Vás znamená, že budete muset jízdy dělat v náhradním termínu znovu.

JAK ZAŘÍDIT ŘIDIČSKÝ PRŮKAZ?
- Poté co Vám komisař řekne, kdy si můžete zažádat o řidičský průkaz si půjdete v určený den na magistrát zažádat o řidičák v oddělení občanské průkazy a řidičské průkazy ( nevím jestli to tak je všude ) . Tam dáte 50,- , Vaši fotku a vyplníte pár formulářů. Do 2-3 týdnů si řidičský průkaz můžete vyzvednout.

Tohle by byli asi ty nejvíc důležité informace a pokud by ste na mě měli ještě nějaké otázky ohledně autoškoly nebo závěrečných zkoušek či by jste měli zájem abych se s Vámi podělila o můj zážitek a průběh řidičského průkazu určitě neváhejte a pište do komentářů. Ráda odpovím, či splním Vaše přání.

A Vy co už řidičák máte, měli jste to stejně či podobně jako jsem psala výše ?

mějte se fantasticky ☺
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se ti můj blog ?

Ano 88.5% (46)
Ne 11.5% (6)

Komentáře

1 Kate | Web | 10. července 2017 v 14:01 | Reagovat

Měla jsem to v podstatě identické :) A bez učebnice, stránka ministerstva dopravy byla naprosto dostačující. Řidičák mám od října, přestože zkoušky jsem udělala v srpnu. V některých městech holt úřady fungují fakt pomalu.

2 Molly. | E-mail | Web | 10. července 2017 v 14:13 | Reagovat

[1]: Taky mi ta stránka naprosto stačila. To já to měla fakt do týden ani ne hotové, to mě mrzí, že jsi to měla tak pozdě :/

3 Anička | Web | 10. července 2017 v 15:46 | Reagovat

Já už mám naštěstí skoro rok autoškolu za sebou. Byly to nervy, ale jsem ráda že si to teď drandím úplně bez problému :D Pamatuji si, že jsem týden před testy byla na dovolené a říkala si, jak to budu na dovče procvičovat, ale to byl jeden velký omyl :D

Máš hezký blog, budu ráda když i ty zavítáš na ten můj :)

4 Molly. | E-mail | Web | 10. července 2017 v 16:16 | Reagovat

[3]: To já ji mám tak půl roku za sebou ale byla jsem na tom stejně jako ty :D Sice jsem si pořád nejistá v parkování třeba nebo celkově ještě neznám okolí a tak, takže je to pro mě takové ještě nové ale už si zvykám :)
Btw: Moc děkuji, už jsem zavítala, též hezký :)

5 Simix | Web | 10. července 2017 v 21:20 | Reagovat

Tento článek se mi docela zrovna šikne, s autoškolou právě začínám :)
Nakonec jsem nastoupila k docela levnému chlapíkovi, ale původně jsem měla být u jednoho dražšího, ale bylo hodně složité se s ním domluvit a jevil se docela nezodpovědně.
Já mám platiti nějak 9 200 a učebnice nám propůjčil. :)
Jeden klučina, s kterým jsem se bavila, si na tohoto pána i stěžoval a říkal, že odstupuje, že sice dělal autoškolu na motorku, ale že už nikdy víc. Tak uvidím no :) Já byla zatím na dvou teoretických hodinách, kde rozdal učebnice a to bez CD, ale pouští nám on.
Jo, u nás to taky bude na magistrátu města, říkal :)
Já si tu učebnici začala pročítat a přečtu si ji, ale víc tomu asi nedám. Mělo by to stačit a budu procvičovat. U něčeho, co nebudu vědět nebo chápat, se u toho pozastavím :)
Je hezké, jak upozorňuješ, na co si máme dávat pozor :)
Jsi si jistá, že žádný komisař nebude hledět na to, že nám to chcípne? :O :D
Je fajn, že jsem  zrovna narazila na takovýto článek, když jsem zrovna s autoškolou začala. Na druhé teorii už vybíral, kdo bude mít jízdy, ale já přišla později kvůli brigádě a oni už byli domluvení. Jsem teda i jako zvědavá, jak se na to více učit, protože brigáda se mi kolikrát protáhne a když přijdu domů jsem dost unavená :D
Možná se k tomuto článku, v průběhu mého dělání řidičáku, vrátím :)
Tak ahoj :¨)

6 Elis | Web | 10. července 2017 v 21:30 | Reagovat

Až se budu pouštět do řidičáku, hned vím, v jakém článku budu znovu číst ^^.
Ukládám do oblíbených :3

7 Molly. | E-mail | Web | 10. července 2017 v 22:15 | Reagovat

[5]: Jsem si jistá, protože mě to chcíplo asi milionkrát než jsem si zvykla na spojku :D Hele s tou brigádou jsem to měla stejně ale prostě četla jsem tu učebnici a jak říkám dost mi pomohla ta stránka a procházet si otázky. Jsem ráda, že ti článek pomohl a ještě i pomůže, kdyby jsi měla ještě jakékoliv otázky klidně se ptej :)

[6]: To jsem moc ráda a těší mě to, že článek je ti přínosem ♥ Budu ráda, když se zase vrátíš a kdyby jsi měla jakékoliv dotazy, klidně se ptej ♥

8 Kix*♥ | Web | 11. července 2017 v 14:41 | Reagovat

Já mám řidičák už přes 3 roky :-) úplně dostačující pro mě bylo sedět v hodinách autoškoly a procvičovat si testy... knížky zbytečné :D do toho by mě nikdo nedostal :D... Měla jsem i aplikaci na mobilu a dělala si testy i ve škole v hodinách :D.
Měla jsem skvělé, příjemné instruktory :-) jen mám pořád problémy s parkováním :D ale tak to je moje blbost, no :D.
Jinak vyřízení řidičáku našemu úřadu trvalo necelý měsíc, takže se to dalo vydržet :D, taková klasická "čekačka" ... Před zkouškama jsme vůbec autoškole nemusely vyplňovat testy ani nic... prostě jsme všichni šli ke zkouškám a buď jsme prošli, nebo ne... já měla plný počet :-) se mi to zrovna podařilo :-D měla jsem štěstí na otázky... je to buď a nebo... někdy jsou ty otázky fakt na nic, ale někdy vyjdou primitivní :-)
Rozhodně skvělý článek pro ty, kteří v autoškole zrovna válčí a nebo je autoškola čeká :-) DOBRÝ nápad ♥ a super napsáno ^_^

9 Molly. | E-mail | Web | 11. července 2017 v 15:00 | Reagovat

[8]: Moc děkuji hele s tím parkováním mám problém i já a dost mě uklidnilo to, že i když máš řidičák takovou dobu, tak že pořád s tím máš problém :D aspoň v tom nejsem sama :D

10 Džejní | Web | 12. července 2017 v 14:25 | Reagovat

ked som si robila autoskolu, hladala som taku, ktoru by som mala rychlo za sebou. nakoniec som nasla intenzivny, tusim dvojtyzdnovy kurz, kam som chodila kazdy pracovny den tusim na 3-4 hodinky a celkom mi to vyhovovalo, kedze som aj tak nemala co ine robit. co sa tyka ceny tej autoskoly, bola taka normalne, co som aj porovnavala s inymi a bola som s nou celkom spokojna. myslim, ze tiez existovala nejaka ucebnica, ale vsetky testy sa dali najst aj na internete a v podstate nam take tie cvicne testy aj na tej autoskole vzdy dali pocas tych poslednejsich hodin, aby sme si ich spravili. celkovo tym, ze som mala intenzivny kurz, som isla pre mna akoby viac linearne, ze najprv sme sa naucili teoriu, potom sme si skusali testy, mali sme kurz prvej pomoci, nasledovala jedna hodina trenazera, a potom tusim 10 normalne v aute a nakoniec skuska. skusku som uz mala pocas skolskeho roka, ale jazdy vo velkej miere este pocas letnych prazdnin. celkovo bola asi moja skusenost trochu ina od tej, ktoru maju ostatni, ktori chodia na ten akoby normalny autoskolovy kurz, lebo ja som sa rozhodla, ze to nechcem mat roztahane cez neviem ako dlho, ale chcem aspon tu teoriu mat rychlo za sebou. aj tak mi ta autoskola je prave teraz v mojom zivote uplne na nic :D asi pol roka po tom, ako som ho dostala, som obcas jazdievala, ale teraz som uz viac ako 2 roky za volantom vobec nesedela a musim povedat, ze mi to vobec nechyba.

11 eLLen May | E-mail | Web | 12. července 2017 v 23:27 | Reagovat

Já patřím k těm co raději chodí pěšky :D pokud to není nutné za volnat nesedám. Myslím, že na silnicich je bláznů už dost :D
Hezký článek!

12 Molly. | Web | 14. července 2017 v 17:08 | Reagovat

[10]: tak s tím kurzem jsi to měla moc fajn!:) to tady žádný kurz v okolí nebyl, takže jsem podstoupila autoškolu :) tak to je blbé že už neridis a že ti to celkově nechybí :/

[11]: no to je fakt ale kolikrát je to auto fakt potřeba a hodí se :P děkuji moc!:)

13 Lucy | Web | 16. července 2017 v 20:09 | Reagovat

Řidičák mě čeká příští rok. Mám z toho takové divné pocity už teď. Snad ho zvládnu. Tohle je super užitečný článek! 🙂

14 Molly. | E-mail | Web | 18. července 2017 v 14:16 | Reagovat

[13]: Určitě ho zvládneš, a děkuju moc! ♥

15 violetnikol | Web | 24. července 2017 v 22:13 | Reagovat

No, jelikož jsem k narozeninám od rodičů dostala poukaz na řidičák, ale ještě jsem s ním nezačala, tyhle tipy se mi budou hodit :D Článek si ukládám a před začátkem autoškoly si ho ještě jednou přečtu :)

16 Molly. | E-mail | Web | 25. července 2017 v 11:09 | Reagovat

[15]: Jsem moc ráda, že je užitečný! ☺ Hlavně ať ti to dobře dopadne :P

17 NaTyy | Web | 4. srpna 2017 v 12:34 | Reagovat

Určitě je to super článek pro ty, co je to teprve čeká. Máš to skvěle vše popsané :).. Já mám řidičák jak na motorku, tak na auto a největší problém mi dělali otázky :D.. Člověk se na to musí pořádně podívat :) ale nervozita také dělá hodně.

18 Molly. | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 13:32 | Reagovat

[17]: Ty otázky dělaly problém i mě, takže v pohodě klídek :D

19 Hrašulee | Web | 4. srpna 2017 v 16:12 | Reagovat

Souhlasím s ostatními, nejhorší byly ty otázky :D Ale ono stačí si ty testy udělat několik a brzy zjistíte, že některé otázky se často opakují, takže se to dá rychle naučit i zpaměti. A všechny obrázkové otázky mi přišly jednoduché, stačí trénovat a určitě to zvládnete, držím palce všem, koho to teprve čeká :)

20 Lady Lenna | Web | 4. srpna 2017 v 18:02 | Reagovat

Řidičák dělám teď, mám za sebou už pár jízd, ale mám pocit, že z toho brzy zešedivím :D

21 Molly. | E-mail | Web | 4. srpna 2017 v 18:03 | Reagovat

[20]: To zvládneš! Věřím ti, jenom klid a nestresuj se nebo se zbytečně nepodceňuj, taky jsem měla strach a ještě teď si vybavuji jak se mi zastavil dech, když přišla řada na mně ale zvládneš to ♥

22 Jana | Web | 4. srpna 2017 v 19:18 | Reagovat

Určitě tvůj článek pomůže spoustě budoucím řidičům a řidičkám :)

23 Katie | Web | 4. srpna 2017 v 23:52 | Reagovat

Tak mě to teprve čeká :) Pěkně jsi to rozepsala a pár věcí jsem si z toho vzala. Díky! :)

24 Molly. | E-mail | Web | 5. srpna 2017 v 9:35 | Reagovat

[23]: Děkuji, to jsem ráda :)

25 Alue | 5. srpna 2017 v 13:51 | Reagovat

No konečně to někdo sepsal polopatě, děkuji :)

26 Molly. | E-mail | Web | 5. srpna 2017 v 17:39 | Reagovat

[25]: Já děkuji ♥

27 m. | E-mail | Web | 6. srpna 2017 v 10:31 | Reagovat

Nemám, ale časem si ho budu muset udělat a mám z toho hrůzu. Jsem zmatkář, mám špatnou paměť, z dopravy mám hrůzu a respekt i jako spolujezdec, nedovedu sledovat tolik věcí naráz a jsem nervák. Jak udělám chybu, už budu vynervovaná.
No ale jednou se do toho holt budu muset pustit. Díky za tipy, stránka se určitě bude hodit.

28 Molly. | E-mail | Web | 6. srpna 2017 v 10:43 | Reagovat

[27]: Já věřím, že to zvládneš, hlavně klid. Okolní provoz bude brát zřetel na to, že jsi nováček a p. učitel tě taky uklidní, takových nerváčků znám ale musíš být opravdu v klidu ♥

29 Peťka | Web | 26. ledna 2018 v 13:01 | Reagovat

Tyhle články popisující nějakou zkušenost, která někomu něco předá mám nejradši. Jsem jedna právě z těch, které pomohl, protože mám zrovna před zkouškama a trochu mě to uklidnilo, díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama