Maturita | Vše co by Vás mohlo zajímat

15. června 2018 v 17:25 | Molly. |  rady a tipy

ahoj všichni.
upozorňuji, že tento článek je určen spíše pro oborové školy, než pro gymnázia
pokud Vás informace o maturitě nezajímá, tak ke konci článku je vyprávění mé vlastní maturitní zkoušky

Některé tahle životní zkouška dospělosti čeká, a někteří už ji máte úspěšně za sebou. Vy co Vás teprve čeká, si určitě denně kladete otázky '' Zvládnu maturitu? Je těžká? Je lehká? Co, když ji neudělám? '' a plno dalších otázek, na které nemáte odpovědi, které by Vás uspokojily. Někdo Vám řekne, že maturita byla lehká, jiný Vám řekne, že maturita byla těžká a Vy se potom obáváte toho, co je vlastně vůbec pravda. Rozhodla jsem se, že se budu snažit Vám na všechny Vaše pochybnosti a otázky odpovědět, a hlavně Vám povykládat jaká byla vůbec má maturitní zkouška, tak aby když nastane Váš den, abyste neměli žádný strach či pochybnost co Vás čeká.

Určitě každý z Vás víte, co taková maturitní zkouška obnáší, a co to vůbec ta MATURITA je, takže tímhle se tady zabývat nebudu. Pokud tak úplně nevíte, co to maturita je,určitě doporučím si vyhledat na google a přečíst si několik článků, kterých tam je plná spousta.

Z ČEHO SE MATURITNÍ ZKOUŠKA SKLÁDÁ?
Každá maturitní zkouška se typem střední školy může trochu lišit. Povinným předmětem maturitní zkoušky je Český jazyk a jako druhý už záleží na Vás, zda si zvolíte Angličtinu či Matematiku. Jestli Vám mohu poradit, určitě si vyberte Angličtinu, protože je opravdu lehká i pro slabší články než Matematika, ale je to jen a jen na Vás. Spekuluje se, že od roku 2021 bude zavedena povinná Matematika, ale těžko říci, co se vše bude dít a jestli se toho studenti vůbec dočkají.

Mezi další povinné předměty patří Odborné předměty. Někdo, kdo studuje na Gymnázium, nemá odborné předměty. Jejich další zkouška se dělá z předmětů jako jsou Dějepis, Chemie a Fyzika atd. Naopak někdo, kdo studuje nějaký obor na střední škole s maturitou, maturuje ze svých odborných předmětů daného oboru. Např. já studovala Kosmetické služby, tudíž má zkouška se skládala z Povinných předmětů (ČJ, AJ) a z Odborných předmětů (Zdravověda, Kosmetika, + Praktická zkouška).


KOLIK ČÁSTÍ MÁ MATURITNÍ ZKOUŠKA?
I tohle se může na některých školách lišit. Odborné střední školy mají ve většině případů ještě Praktickou část a jiné školy naopak tuhle část nemají vůbec. Klasická maturitní zkouška má ve většině případů 3 části - Písemná, Ústní a již zmiňovaná Praktická část.

Písemná část se skládá ještě na dvě další části a to je Slohová práce a Didaktické testy. Z Českého jazyka se píše Slohová práce a Didaktický test, to samé i z Angličtiny. Pokud si vyberete Matematiku jako druhý povinný předmět, tak máte jenom Didaktický test.

Praktická část ověřuje Vaše praktické znalosti a Vaší celkovou šikovnost. Testuje, zda Vám jde i prakticky to, co jste se naučili. Takže pro příklad, pokud studujete například gastronomii, tak Vaše praktická zkouška bude obsahovat dovednost ve vaření ať už máte uvařit jídlo, které si vylosujete, nebo které si sami vyberete. Zkoušející poté zkusí a řeknou své názory co se Vám povedlo a nepovedlo. Ale jak říkám, na hodně školách se tato praktická zkouška nevyskytuje.

Ústní část je jedna z nejhlavnějších částí celé maturitní zkoušky. Je potřeba umět dost materiálu a hlavně umět mluvit a vyjadřovat se. Je to jedna z nejdůležitějších částí, kdy Vy ze sebe musíte dostat co nejvíce informací a ještě je formulovat tak, abyste získali body za vyjadřování. Není to těžká část ale důležitý je trénink a hlavně příprava.

JAK PROBÍHÁ PÍSEMNÁ ČÁST?
Písemná část je jedna z prvních zkoušek, které Vás v maturitním ročníku čeká. Písemnou částí začíná celá maturitní zkouška. Nejprve se píší slohové práce zejména z Českého jazyka. V den, kdy máte psát první slohovou práci, přijdete do školy, s sebou máte několik propisek, pro případ, že by se Vám stalo, že by jedna z nich přestala psát. Chvíli počkáte se svými spolužáky, před učebnami. Poté si Vás zavolají, sednete si na místo určené pro Vás a vyčkáte na pokyny. Dostane se před Vás záznamový arch a arch s danými 6ti tématy, které bez povolení nesmíte otevřít. Jakmile Vám učitel/ka dá svolení arch s tématy otevřít, tak Vy máte 20 minut na výběr téma. Pokud si třeba po 5ti minutách vyberete téma jste si tím jisti, hned si začnete psát osnovu nanečisto nebo strukturu celého textu o čem chcete psát. Po uplynutí 20 minut, Vám nastává 90 minut, během kterých musíte napsat slohovou práci o rozsahu 250 slov. Doporučuji napsat aspoň 270 slov, protože některé se Vám budou ubírat, tak aby Vám to vyšlo. Slohová práce z Angličtiny je velice jednoduchá. Postup je stejný až na rozdíl, že v Angličtině už si téma nevolíte Vy ale CERMAT. Slohová práce se dělá na 2 části. V první, kde píšete něco dělšího a náročnějšího, jako je např. žádost o práci, musíte splnit nejméně 120 slov. V druhé, píšete krátký a lehčí dopis nebo vzkaz někomu, musíce dodržet nejméně 60 slov. Na celou tuhle práci máte 60 minut.

Didaktický test z Českého jazyka trvá 60 minut, z Angličtiny trvá 95 minut a z Matematiky máte 90 minut + 15 minut příprava. Na Didaktické testy se dá lehko připravit, pokud si je procvičujete doma nebo ve škole. Nejdůležitější je zadaný čas, abyste stihli vše splnit a hlavně si vše pořádně přečíst. Pokud si budete Vaše odpovědi zaznačova to testovacího archu, máte +, protože ten si můžete s sebou oddnést a později si na internetu zjistit kolik jste odpověděli dobře a kolik špatně. Poté co máte veškerou písemnou část za sebou budete čekat na výsledky. Orientační výsledky z didaktických testů se objeví na portálu novámaturita.cz další den nebo ještě v ten den dané zkoušky. Výsledky z písemné části Vám jinak zašle škola na e-mail buďto před ustními zkouškami nebo až po nich.

CO OBNÁŠÍ PRAKTICKÁ ZKOUŠKA?
Praktická zkouška hlavně testuje Vaši šikovnost a dovednost. Testuje se Váš obor z pohledu praxe, kterou na škole máte. Ať už se jedná o uvaření nějakého jídla u kuchařů, péče o pleť u kosmetiček nebo práce v nemocnici u zdravotních sestřiček a doktorů. Zkouší jak Vám jde praktická část a hodnotí zda budete v profesním životě moci dělat tuto práci. Jednoduše zda jste pro tento obor zdatně zruční. Pokud Vás obor, který jste si vybrali baví, nemusíte mít žádné obavy z této zkoušky. Pokud Vás obor nebaví, jde to na té práci bohužel hodně vidět a plno zkoušejících si toho všimne. Nemějte ale strach jedná se totiž o nejjednodušší část vůbec. A jelikož každá praktická zkouška vypadá na každé škole jinak, nebudu Vám tu popisovat jak to vypadá a tak dále.


JAKÁ JE ÚSTNÍ ZKOUŠKA A CO OBNÁŠÍ?
Tak ústní zkouška je poslední a nejtěžší zkouška. Při ní musíte mít plno informací a hlavně vyjadřovací schopnost. Před ústní zkouškou máte vyhrazený týden neboli známý jako svatý týden, během kterého máte dostatek času si vše procvičit, zopakovat, nikoliv se teprve učit. Někdo má tento týden prodloužený o další týden kvůli zkouškám apod. Má to každá škola zase bohužel jinak. Jakmile Vám skončí svatý týden nastává týden, během kterého proběhnou Vaše ústní zkoušky. My jsme to měli tak, že ráno byli 4 lidi a odpoledne 4 lidi, a takhle celý týden. Opět se to může na školách lišit. V den kdy Vy máte svou ústní zkoušku, příjdete do školy, záleží na Vás jestli si učení ještě vezmete s sebou nebo ne, a taky záleží na Vás jestli si tam někoho s sebou přivedete jako podporu nebo ne. Ústní zkouška je veřejná zkouška, takže kdokoliv se může přijít na zkoušku podívat. Naše škola to měla tak, že v jeden den se maturovalo ze všech předmětů. Když příjde na Vás řada, příjdete do třídy, ve které se to koná. Vylosujete si číslo/otázku. Sednete si na potítko a můžete se dát do práce. Váš zkoušející za Vámi příjde a zeptá se jestli jste v pořádku nebo zda chcete poradit (upozorňuji, že ne každý učitel je takový!) Po 15 minutách na potítku se přesunete na židli před zkoušející a dá vám svolení začít si tam odkud chcete. 15 minut mluvíte a snažíte se říci toho co nejvíce, po uběhlých 15 minutách Vy odcházíte a čekáte na další zkoušku. Poté třeba napíšete na papír nebo na tabuli otázku, kterou jste si vylosovali, aby lidi co jdou po Vás věděli, které otázky si už nemohou vylosovat. Nic těžkého na tom není, jen musíte dávat pozor jak mluvíte a být hlavně připraveni na jakoukoliv otázku.

Český jazyk - vylosujete si číslo knihy z Vašeho seznamu, sednete si na potítko a dostanete úryvek z knihy a neumělecký text. Připravíte si podle struktury, kterou budete mít na stole odpovědi na papír (doporučuji napsat toho co nejvíc), jakmile se přesunete z potítka na zkoušení, tak učitelka se Vás zeptá, do které části knihy úryvek patří, zeptá se na spisovatele, na jeho další díla, žánr a druh + vysvětlit, postavy a zeptá se stručně na něj a položí Vám otázky ohledně knihy např. jaké povolání byl tatínek té a té postavy. Poté ukážete nějaké jazykové prostředky nebo tropy a figury a vrhnete se na neumělecký text, který je opravdu jednoduchý. Pokud se naučíte funkční styly nebudete mít s tímto problém.

Anglický jazyk - vylosujete si číslo tématu ze seznamu školy, sednete si na potítko a dostanete 4 pracovní listy na kterých jsou rozvrženy 4 části. V první části máte oblast otázek na které se Vás zeptají hned jakmile přijdete na zkoušení, v druhé části máte dva obrázky. Jeden z nich popíšete a následně oba porovnáte. Ve třetí části mluvíte o daném tématu, které jste si vylosovali. No a ve čtvrté části máte napsanou situaci nebo podklad k tomu na čem se společně se zkoušejícím domluvíte. Ku příkladu se máte domluvit na srazu. Kdy, kde, v kolik apod. Nic těžkého na tom není a opravdu musím říct, že se chytnou i ty slabší články a dá se o něčem říct a učitelé pomáhají. A abych nezapomněla, po celou zkoušku musíte mluvit jen anglicky. Jakmile přijdete na zkoušení, tak ještě než začnete vůbec mluvit řeknete o sobě tak 3-4 věty panu/paní předsedovi/předsedkyni. Poté začíná ustní zkouška z Anglického jazyka.

KDY A JAK SE ZAČÍT PŘIPRAVOVAT?
Nejlepší je, když se připravujete během 4 let průběžně, bohužel ne každý z nás se pečlivě připravuje a učí se pravidelně. Ať už jste v jakémkoli ročníku střední školy a čtete tento článek, doporučuji Vám začít se opravdu učit. Ta příprava je opravdu důležitá a usnadní Vám to práci a to vážně říkám z vlastní zkušenosti. Dokud máte čas, začnete postupně. Čtěte knížky, vypracovávejte si otázky a nebo si je od někoho poshánějte. Můžu ale říci, že pokud si je budete vypracovávat sami, více se toho naučíte. Nakašlete na tu přípravu a opravdu pokud se začnete učit až ve svatý týden, můžu Vám s klidným srdcem říci, že během 7 dní do hlavy 90 otázek opravdu nedostanete. Někdo se učit nemusí vůbec, někomu to učení prostě nejde, ale pokud jste tavky takový neštudenti jako jsem já, začněte opravdu o mnohem dřív, protože určitě nechcete dopadnout jako já (povím Vám ke konci tohoto článku).

MÁ MATURITA - POCITY, DOJMY, VYPRÁVĚNÍ O MÝCH ZKOUŠKÁCH
Abych byla upřímná, tak já jsem celé 4 roky na celou přípravu kašlala. Nebavilo mě to, nechtělo se mi nebo prostě a jednoduše jsem dělala pro mě více zábavnější věci, než abych byla celé dny ponořená v učení. To se mi také stalo osudným. Velice jsem si říkala jak se ve čtvrťáku budu učit a pečlivě připravovat, a ve finále to nevypadalo ani z půlky tak, jak jsem si plánovala. Před svou první písemnou zkouškou jsem si procházela různé slohové útvary, abych věděla aspoň něco málo o tom, jak se jaký útvar píše. No koneckonců jsem zvolila to nejjednodušší, a to vyprávění, které mi docela jde. Téma mě poměrně odrovnalo, protože jsem myslela, že tam budou témata, která předchozí den kolovala celým internetem s textem '' témata unikla z CERMATU''. Hah, naivka. Otevřela jsem tématický arch a zůstala hledět na to, co to je za téma. Jak jsem už zmiňovala, sáhla jsem po vypravování o dobrodružství s piráty. U zbytku témat jsem si vůbec nevzpomněla jak se píší, takže jsem neriskovala. Zalilo mě horko, protože jsem absolutně nevěděla jak začít, a o čem vůbec budu psát. Nakonec jsem si vzpomněla na Piráty z Karibiku a něco jsem sesmolila. Ve finále jsem si chtěla dát facku za to, jakou slátaninu jsem tam ve skutečnosti napsala. Ale asi se někomu líbila, protože jsem dostala 60%, takže uspěla. Dále následovala slohová práce z Angličtiny, ze které jsem měla upřímně strach, protože já a Angličina kamarádky prozatím nejsme. Témata se mi poměrně líbila. První byla žádost o práci na letním táboře a druhý byl dopis o oslavě kamarádky někomu, kdo o tu oslavu přišel. Něco jsem sesmolila a vyšlo z toho 75%, takže další úspěch.

Následovaly didaktické testy, ze kterých jsem měla bobky ještě, když jsem byla ve škole. První byla čeština, a musím opravdu říct, že to byl vážně vtip. Otevřela jsem to, zůstala hledět na to, kolik je toho textu. V prvním momentě jsem chtěla vstát, odevzdat svou práci naprosto prázdnou se slovy '' tak v září '', ale nakonec jsem se překonala a pustila se do práce. No, jako musím říct, že v tom stresu jsem dost primitivních věcí pokazila, a tluču si za to do hlavy jak, proč? Každopádne v půlce celého didaktického testu jsem se podívala na hodiny a zjístila, že zbývá 15 minut do konce a já ještě neměla odpovědi tak na 10-12 otázek. Paráda, takže jsem si zahrála v posledních 15 minutách hru '' Hledání min'' buď a nebo. Výsledek 54%, úspěch. Ani nevíte jak jsem z toho byla vyklepaná. Následovala Angličtina. Musím říct, že pokud budete mít poslech moc nahlas a budete tam mít ozvěnu tak jako my, tak jste v háji předčasně. Poslech jsem celý pokazila. A čtení bylo naprosto v klidu. Dokonce jsem si u jednoho cvičení jela jak pán, že všemu rozumím, že se mi to dobře překládá a všechno, no a ve finále zjistím, že jsem křížkovala naprosto opačně než se mělo, takže celé cvičení, kterému jsem naprosto rozuměla špatně. Ponaučení? Čtěte si i zadání! No, hold moje blbost. Ale též úspěšně 54%.

Následovala praktická zkouška, která byla snad jedna z nejlehčíh za celé 4 roky na té škole. Měla jsem 3 části. Pedikúra, Kosmetické ošetření a líčení na téma. Pedikúru jsem dělala se spolužačkou ve dvojici, takže naprosto v pohodě, šeptání pomáhá. Kosmetické ošetření jsem měla v pořádku, to bylo jedno z nejlehčích, i když musím uznat, že komplexně účinné látky kosmetických přípravků mi dalo pořádně zabrat. Ale zvládlo se to. No a nakonec líčení na téma. O tomhle mám pro Vás ještě nachystaný článek, ve kterém Vám ukážu fotky a rozeberu to podrobněji.

My jako třída kosmetiček jsme měly před ústními zkouškami 2 týdny volna. Vedlejší třída fotografů maturovala o týden dříve. Takže já se začala učit když fotografové měli zkoušky. Během toho týdne jsem do hlavy dostala denně 8-10 otázek, takže jsem od cca soboty do pátku uměla okolo 50ti otázek. Polepila jsem si dokonce i zeď se všemi otázkami, a ty které jsem už uměla jsem si prostě odškrtla. Fotografii můžete vidět v úvodu tohoto článku uprostřed. O víkendu příjel přítel a vyzkoušel mě ze všech 50ti otázek, dali jsme si kino, abych se odreagovala, váleli se doma a užívala jsem si pohodu. Teror přišel ten druhý týden. Přes víkend se mi máma vrátila z dovolené, takže si řekla, že stráví od pondělka do čtvrtka čas u nás. Učila se se mnou a ten teror začal v tu chvíli, kdy jsem zjístila, že už do hlavy nemůžu dostat absolutně nic. Cpala jsem do sebe různé doplňky stravy jako je Gynkoprim, B-complex, hlívu, pila jsem osvěžující drinky, vařila si jídla po kterých jsem neměla pocit únavy a spala jsem celkově asi 2-3 hodiny. Příšerný. Brečela jsem, vztekala se, nutila se do toho, některé otázky i letěly přes celý byt, jiné jsem mačkala vzteky v rukách, a hlavně ke konci druhého týdne, kdy jsem měla v hlavě tak 65 otázek jsem usínala každou chvíli, a připadala si jako smyslů zbavena. Byla jsem naprosto psychicky úplně mimo. Od pondělka nám začínaly ústní zkoušky a já celý víkend s přítelem chillovala doma u počítačových her namísto, abych se doučila zbytek otázek. Můžu s klidným srdcem říci, že otázky do Angličtiny, jsem ani neotevřela. Do češtiny jsem se naučila 15 otázek, četla jsem 8 knížek a 5 jsem si jen rychle projela + je ani ke všemu nečetla. Odborné jsem uměla všechny. V den, kdy jsem přijela na ústní zkoušku, na kterou jsem šla jako úplně první, jsem si s sebou přivezla přítele a mámu jako podporu. Frajersky jsem si vzala ještě učení s sebou, ale stejně mi bylo úplně k ničemu, protože veškerým stresem jsem to ani neotevřela. Z Kosmetiky jsem si vytáhla otázku ''plísně a kvasinky + přípravky k intimní hygieně a jejich složení ''. Byla jsem s otázkou spokojená, i když jsem původně chtěla něco naprosto úplně jiného. Následovala Angličtina, kde jsem si vylosovala téma '' My school + services '', naprosto jsem nevěděla o čem mám kecat, takže jsem vařila z vody. Mlela jsem tam naprosté nesmysly a ještě ke všemu mi nikdy angličtina moc nešla, takže jsem pobavila celou komisi. Pak přišla na řadu Zdravověda, ve které jsem si vylosovala '' První pomoc ''. Schválně mi ještě přítel předtím než jsem tam šla říkal, že si vytáhnu první pomoc, protože tu se se mnou učil nejvíce on a i celou mi ji vysvětloval. Paráda. Odvykládala jsem si to jak největší frajer a vyšla ze třídy jak král. No, jenomže to jsem nevěděla, co mě čeká v češtině. Jakmile jsem uviděla to číslo, které jsem si vylosovala, jsem věděla, že jsem v háji. O pár řádků výše jsem Vám psala, že jsem si 5 otázek z češtiny jen rychle projela + že jsem je nečetla. Hádejte co. Jednu z nich jsem si vytáhla. Bomba, skvělý, úžasný. Slzy v očích, na potítku mi učitelka odříkala celý neumělecký text, nemohla jsem si vzpomenout ani na hlavní postavy, nic o autorovi, žádná díla nic. Naprostý odvar. Čekala jsem, že tady pro mě úspěch končí, řekla jsem co se dalo, každou chvílí jsem čekala otázku '' ty jsi to nečetla, že? '' a potila jsem se jak hrom. Jakmile jsem vyšla ze dveří, hned jsem se rozbrečela a svalila se přítelovi i mámě do náruče. Dobrý. Brečení by mi šlo. Čekala jsem 10 minut na výsledky. Poté si nás zavolali a řekli nám každé výsledky a známky. Držely jsme se za ruce nejpevněji jak to šlo. Můžu říct, že když jsem slyšela větu '' máš úspěšně odmaturováno ze všeho '' okamžitě jsem se rozbrečela, rozbrečela jsem i učitelky a dokonce i předsedkyni. Se spolužačkou vedle mě jsme se objaly s pláčem, a když řekli, že jsme v ten den odmaturovaly všechny, brečelo se ve čtyřku v kruhu. Musím říci, že to byla ta nejvíc emotivní věc za celé 4 roky na té škole.

Následovala oslava a čekání na den, kdy nám bude předáno vysvědčení. 6.6.2018 bylo předávání vysvědčení. Sedělo nás tam 13 dívek z 21, které byly připuštěny k maturitě kromě dvou. Po extrémně dlouhých proslovech, po kterých jsme brečeli snad úplně všichni v sále, nám starostka města předala Maturitní vysvědčení a my mohly konečně odejít a zamávat navždy škole.

Maturita jako taková je opravdu velká zkušenost a když se podaří, je z toho opravdu veliká radost a hlavně úleva, že to máte opravdu vše za sebou. Jsem ráda, že jsem to vše zvládla na první pokus, i přesto, že jsem si nevěřila. Tímto chci hrozně moc poděkovat své rodině hlavně mámě s bratrem, kteří mi dodávali podporu a věřili ve mě, že to vše zvládnu. Naproto obrovské díky patří ale zejména mému příteli, který se mnou vytrpěl všechny nejtěžší momenty a měl se mnou dostatek chvil, kdy jsem ho naprosto všemi způsoby rozčilovala, a on tady i přes všechny překážky byl, podržel mě a nevzdával to se mnou a plně mi věřil a dával mi tu nejvěší podporu jakou mohl. Moc děkuji lásko. Vím, že si to budeš číst ♥ Chci též poděkovat za všechny Vaše komentáře, ve kterých jste mi psali, že to vše zvládnu, že mi držíte palce a tak dál. Moc Vám všem děkuji! ♥ A Vy co budete maturitovat, myslete na to, jak úžasně se budete cítit po tom, když to vše zvládnete ♥RADY A TIPY CO MI POMOHLY K UČENÍ A MÉNĚ STRESOVÁNÍ
PODPORA - podpora je hodně v tomhle období důležitá, zejména, kdy Vy dostanete ten největší strach a nervozitu a potřebujete aspoň taková ta slovíčka útěchy, která Vás uklidní. Nejlepší podporou je většinou rodina a nebo partner/ka. Já měla oba případy, kdy při mě stála máma s bratrem a přítel. Díky podpoře se budete cítit i Vy sami sebou jistější a i třeba motivovanější v tom, že je nebudete chtít zklamat, když Vám tolik věří.

PŘÍPRAVA - je nejdůležitější. Správnou přípravou a hlavně pečlivou přípravou docílíte toho, že se budete i méně stresovat nad tím jestli to zvládnete nebo nezvládnete, jste si tím jisti, že jste se na to podívali a učili jste se to a to Vás uklidní. Dobrou přípravou se hodně věcí i učíte, a tak si krátíte čas i zbytečným učením celé dny. A tím se tady dostáváme k dalšímu bodu a tím je.

DĚLÁM TO PRO SEBE - učíte se pro sebe, studujete sám pro sebe, nikdo to za Vás neudělá. Jakoukoliv přípravu či učení nemáte dělat, protože Vás učitelé do toho tlačí nebo Vám říkají věty '' měli byste se učit'', ale protože sami chcete. Přece Vy chcete dokončit tu školu, přece Vy chcete to mít za sebou a mít od toho klid, Vy nikdo jiný, proto Vy sami musíte chtít a říkat si, dělám to sám/a pro sebe. Vy chcete být vyučení, tak se tím řiďte a prostě si k tomu sedněte a udělejte to sami pro sebe. Od toho se také odvíjí důvěra v sám sebe. Pokud to pro sebe uděláte, vyhnete se strachu z toho, že to nezvládnete nebo že začnete upadat do depresí, že jste k ničemu apod. Pokud to pro sebe uděláte, budete vědět, že jste se na to nevykašlali, a to je opravdu dobrý pocit. A hlavně věřit si, že to zvládnete.

MOTIVACE - jako poslední bod tady mám motivace. Se správnou motivací jde všechno mnohem lépe. Učení, myšlení a možná se budete divit ale i zdravotně Vám bude lépe. Zkuste se čímkoliv motivovat ať už tím, že si budete říkat '' až budu mít po maturitě, pojedu konečně na výlet, budu mít spoustu času sám/a na sebe, budu více s přítelem/přítelkyní". Někoho motivuje třeba výše zmíněná podpora rodiny a partnera/rky, kdy se snažíte nezklamat ani sám/a sebe, ale ani rodinu či již zmiňovaného partnera/rku. Motivace je v tomhle ohledu důležitá a mohu Vám řici, že výsledek je potom o to víc lepší.

SHRNUTÍ MATURITNÍ ZKOUŠKY - JE LEHKÁ NEBO TĚŽKÁ?
Řeknu Vám to asi takto, pokud se na to nevykašlete a skutečně si k tomu sednete a aspoň se na to podíváte, určitě pro Vás maturitní zkouška bude jistým způsobem lehká, než pro ty, kteří na to úplně vykašlou. Určitě nemáte mít z čeho strach. Není to žádná poprava nebo odsouzení k smrti. Připravujte se a běžte tam s tím, že jste pro to udělali maximum, abyste od toho měli klid. Pokud se Vám to nepodaří na první pokus, tak nezoufejte a rozhodně to nevzdávejte. Svět se nezboří, když to neuděláte hned na poprvé. Nezklamte sami sebe a udělejte to pro sebe. Můžu Vám říci, že je to opravdu úleva to mít za sebou, mít klid, žádné učení a tak. Já si ještě týden po maturitě myslela, že se mám ještě učit. Maturita je super a hlavně je fajn, že k maturitnímu vysvědčení dostanete i Europass, což Vám umožní prokázat i v zahraničí, že máte hotovou maturitu, což si myslím, že je super. Učte se, připravujte, nekašlete na to a uvidíte výsledky. A jak říkám, není se čeho bát, a když se hodl nepovede, tak Vám nikdo hlavu neutrhne, máte ještě stále 2 pokusy. Přeji hodně štěstí Všem budoucím maturantům a snad Vám tento článek bude přínosem! ♥

Pokud na mě budete mít ohledně tohohle ještě nějaké otázky nebo bude Vás zajímat ještě něco, co jsem nezmínila, určitě neváhejte napsat do komentáře nebo mně na e-mail, mile ráda Vám na vše odpovím.

mějte se fantasticky ☺
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Máš po maturitě?

Ano 50% (4)
Ne 50% (4)

Komentáře

1 nika | Web | 15. června 2018 v 21:52 | Reagovat

Super přínosný článek! :) Mě maturita čeká až za tři roky, ale stresujou nás s ní už pátým rokem. Nakonec stejně všichni, kteří u nás na gymplu odmaturovali tvrdí, že se není čeho bát. Jenomže já jsem ten první rok, co má povinnou maturitu z matiky a toho se dost obávám. Nu, ono to nějak dopadne. Konec konců - nejde o život, že.

2 cestujmespolu | Web | 16. června 2018 v 13:31 | Reagovat

Učitelia celé štyri roky nič iné nerobia, iba strašia žiakov s maturitami a potom nakonci ich vždy všetkých prehodia, aspoň väčšinu. Dnes by som v pohode išla maturovať znova, nebolo to nič strašné, ako hovorili, súhlasím s tebou..ja to už mám tiež za sebou, mňa naopak za 5 dní čakajú štátnice z bakalárskeho ročníka na VŠ, ale zatiaľ tiež nestresujem, uvidím, ako to budem zvládať deň predtým a v daný deň, dúfam, že nebudem stresovať, ja som dosť stresman a úzkostlivý človek, ale dúfam, že to v pohode zvládnem. Stále si hovorím, že svet sa nezrúti, a buď spravím alebo nie. Dúfam, že mi to vydrží a nebudem stresovať. :) Inak super článok, podrobne spracovaný, dáva odpoveď na všetky otázky ohľadom maturity. Ale aj tak Vám poviem, že kľudne by som si zopakovala všetky skúšky na VŠ, maturitu, a možno aj štátnice, ale autoškolu by som už opakovať nechcela! To bolo najhoršie, aspoň pre mňa.

3 Molly. | E-mail | Web | 16. června 2018 v 20:40 | Reagovat

[1]: To jsem ráda, že článek tak dobře poslouží :) Je to tak jak lidi říkají, o nic nejde a není se opravdu čeho bát, pokud tam ta příprava je a nejste úplný flákač a něco v té hlavě máte, hravě maturitu uděláte :)

[2]: No to já jsem ráda, že to mám za sebou naopak mě docela štve jak jsem tomu opravdu věnovala čas a pak jsem to tak domrvila, ale mám to a to je to hlavní. Autoškola byla pro mě aspoň, že v pohodě, ale bála jsem se abych nikoho nesrazila nebo neohrozila :D Též za sebou a už bych ty zkoušky nikdy raději nedělala znova :D

4 Lucka | Web | 17. června 2018 v 7:31 | Reagovat

Moc hezký a obsáhlý článek. :-) Popravdě, jsem docela ráda, že maturitu už mám za sebou, když vidím, co teď vymýšlí... Každý není na matematiku či jazyky a dosavadní možnost výběru tak byla ideální pro všechny. Jestli zavedou povinnou matematiku, tak můžu s klidem říct, že já bych neodmaturovala. :-)

5 Molly. | E-mail | Web | 17. června 2018 v 9:42 | Reagovat

[4]: To nejsi sama, já na to, že jsem měla z matematiky celou střední dobré známky, tak vím, že ani tak bych neodmaturovala z matematiky :D

6 Kix*♥ | Web | 17. června 2018 v 18:15 | Reagovat

Teda, tak tohle je naprosto vyčerpávající, shrnující a nejvíc objemný článek co se týká textu ohledně maturity co jsem kdy četla :-) Skvělé, shrnula jsi to naprosto báječně a myslím si, že koho maturita teprve čeká ti může poděkovat, za takové info, protože je to napsané velmi přehledně, výstižně a vypíchla jsi všechny důležitosti, které mnoho lidí zajímají :-)... já jsem si při čtení článku úplně vzpomínala na svoji maturitu... :-) a strašně mě bavilo tvé vyprávění o tom, jak jsi to prožívala ty a dovedu si to živě představit. Maturita není lehká a ten kdo tvrdí že jo, tak kecá, protože je to těžké :-) je to velký mezník každého z nás, velká zkouška, důležitá zkouška :-) a i když to mám za sebou a mohla bych říct, že to byla brnkačka, tak to neřeknu, protože vím, že v tu dobu jsem se opravdu trápila... myslela jsem, že umřu, že to neudělám a že to bude hrůza... teď, když mám zkouškové na VŠ, tak sladce na maturitu vzpomínám, jak to bylo fajn, proti tomu, co mám teď -_- :-/
Maturovala jsem z angličtiny a vůbec nelituji... hodně lidí si u nás vybralo matiku, že to bude lehčí, ale nakonec se pěkně přepočítali :D a pak se mlátili do hlavy, do čeho se to dali... já děkuju Bohu za to, že nebyla matika povinná, protože bych shořela jako papír... a upřímně lituju ty, kteří se toho dožijou, že bude matika povinná :D. Já jsem byla ráda, že jsem od prváku tak tak z matiky prolézala :D...
Ještě jednou, moc chválím za skvělý článek :-) myslím že se hodně povedl a mnohým hodně přinese :-)
Supr ♥ a tobě také ještě jednou - VELKÁ GRATULACE ♥ Jsi šikulka a mám obrovskou radost, že jsi to udělala a máš maturitu v kapse ♥

7 violetnikol | Web | 18. června 2018 v 11:27 | Reagovat

To je skvělé! Shodou okolností jsem teď také vydala článek ohledně mé maturity, ale určitě není tak podrobný a obsáhlý jako ten tvůj :) Přijde mi super, jak jsi vše popsala do detailu a ostatní, které to teprve čeká, se na to mohou lépe připravit. Se všemi tipy souhlasím a také gratuluji! A ano, Europass mě také překvapil a jsem ráda, že ho máme, v zahraničí se to určitě hodí (v mém případě třeba na au pair, mám vystudovanou pedagogickou školu).

Článek jsem nečetla úplně celý, uniklo mi, zda se chystáš někam dál, nebo co máš teď po škole v plánu? Díky za odpověď a přeji hezký den :)

8 neverbealone | Web | 19. června 2018 v 10:53 | Reagovat

Super článek, mám ráda, když někdo takhle pomáhá ostatním i jenom tím, že sepíše takhle pěkně komplexně nějaké téma. Doufám, že se to dostane k těm správným lidem. :)

Co se maturity týče, tak já ji měla jako hroznýho strašáka, ale tím, že jsem se celou oktávu učila i na přijímačky, tak jsem měla přípravu fakt průběžnou a žádný stresování nepřišlo. Z didakťáků jsem měla skoro plné počty a maturita nakonec 4x za 1, takže úplná pohodička :D

Nejvíc vtipný je, jak si na střední všichni myslí, že vyprávění je nejjednodušší věc. Já si to taky myslela a psala jsem ho. Od tý doby co však studuju žurnu na vejšce si vyčítám, proč jsem nepsala blbou zprávu, která je snad nejjednodušší věc na světě :D :D

9 Nenapravitelná | E-mail | Web | 19. června 2018 v 22:00 | Reagovat

Maturovala jsem letos... a pamatuju si z toho jenom kávu, spánek a nervy, když jsem to všechno nechala na poslední chvilku :D Jsem ráda že to je za mnou.

A gratuluju!
Jinak, moc hezkej layout, musím uznat :)

10 Anička | Web | 20. června 2018 v 12:21 | Reagovat

To je skvěle sepsáno! :) Je vidět, že sis dala záležet a moc moc gratuluji. Já se učila docela poctivě, ale též jsem nečetla asi posledních 5 knížek, vytáhla jsem si dvojciferné číslo, ale naštěstí to nebylo žádné z čísel, co jsem nečetla :D Hah. Pamatuju si tu mojí radost  oslavy. Byl to skvělý pocit! Brečela jsem štěstím přítelovi do náruče :D

www.thewaybya.webriter.cz

11 Lucy | Web | 21. června 2018 v 11:43 | Reagovat

Ježiši. Maturita mě čeká za 2 roky. Popravdě mám z toho strach už ted...

12 Molly. | E-mail | Web | 22. června 2018 v 9:23 | Reagovat

[6]: No dal mi docela zabrat, to musím uznat :) No já zvažovala též o Vysoké škole ale pak když jsem zjistila, kolik práce mi zabrala maturita, tak jsem věděla, že zkouškové na vysoké bych těžce nedávala :D Jinak moc děkuji! ♥

[7]: Tak to si přečtu i tvůj článek :) Jinak děkuji za upřímnost, že jsi článek nečetla celý, chápu, že kdo už má maturitu za sebou a chápe jak to probíhá, tak ho to bavit číst nebude :) Každopádně, abych ti odpověděla na tvé otázky, tak plánuji si udělat ještě ke Kosmetice udělat nástavbu Kadeřníka, abych to potom mohla skloubit s vizážistikou :) Ale ta nástavba bude jen na jeden rok, no a co potom, to je ještě ve hvězdách :)

[8]: No pro mě zpráva není těžká ale měla jsem strach, že v tom časovém úseku nenapíšu tolik slov abych se vešla do 250 slov + ještě ke všemu, když se všechny ty slova co byla v zadání budou odečítat :/ Takže vyprávění mi pomohlo :)

[9]: Tak to jsme na tom podobně. Ještě, že už je to za námi. Jinak děkuji moc, i na tvůj mrknu :)

[10]: Tak to jsme dvě :D já si vytáhla 13 (šťastné číslo jo?) pro mě ani náhodou :D

[11]: No tak snad ti můj článek pomůže k tomu se na ni připravit :)

13 Adela | Web | 23. června 2018 v 13:39 | Reagovat

Super článek pro ty, které to ještě čeká - jako například mě :D Už se to blíží..
Nás profesoři už "připravují" a "děsí" od prváku na střední, takže :D
Nejvíc mě děsí to, že já mám problém i teď ve třeťáku naučit se pár stránek a na maturitu asi jich mám naučit jako xxx? :)) Nevim no :D Hlavně jsem i taková, že se učím prostě den předtím, s žádným předstihem, že bych se třeba každý den naučila něco a nemusela se to drtit den předtím :D Musím se asi ještě naučit učit :D
Každopádně od r. 2020 má být maturita z matematiky, což bych asi nedala, takže nesmím propadnout a pak všechno bude super :D
Hlavně mě také uklidňují všichni lidé, co mají už po maturitě, kteří tvrdí, že se sice strašně stresovali a báli, ale nakonec to není tak hrozný ;) Ale pak zase tvrdí, že každá zkouška na vejšce je jako jedna taková maturitka, takže budoucnost skvělá :D
Super nápomocný článek!

14 Ann | Web | 23. června 2018 v 13:54 | Reagovat

Souhlasím s vybráním angličtiny před matematikou. Nevím, jaká je úroveň angličtiny na odborových středních, protože já konkrétně studuji jazykový gympl, ale i tak, když jsme si maturity z angličtiny zkoušeli nanečisto už v  hloupým prváku,byli jen dva, co to neudělali. Je šíleně jednoduchá. Díkybohu se mě netýká povinná maturita z matematiky, to bych mohla jít rovnou na pracák. :DD

15 Molly. | E-mail | Web | 23. června 2018 v 14:57 | Reagovat

[13]: Moc děkuji a pevně věřím, že to zvládneš, i já se nepřipravovala tak, jak bych měla a zvládla jsem to:) Jen je důležité se na to nevykašlat :)

[14]: No jakože, s tím jak já moc angličtinu neovládám jsem byla překvapená, že jsem to hravě zvládla :) Určitě to zvládneš i ty, takže hračka :)

16 Hemitson | Web | 26. června 2018 v 19:08 | Reagovat

Díky za tenhle článek, protože mě maturita na gymplu čeká příští rok a aspoň vím, co přibližně čekat. :D Jsem z toho trochu vynervovaná, ale snad se to nějak zvládne. Otázky do bioly už mám, do zsv taky, angličtinu ovládám - letos jsem dělala FCE zkoušky, tak doufám, že jsem je udělala :D  No a knihy čtu a některé už mám, tak uvidíme za rok. :D
Jinak gratuluju k maturitě!

17 Molly. | E-mail | Web | 27. června 2018 v 12:53 | Reagovat

[16]: Moc děkuji a jsem ráda, že článek se ti líbí :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama